Maj3

Rewelacyjna jazda Aleshina

Data:  2010-05-03

2010-05-03
W piątek, 30 kwietnia, na torze Spa-Francorchamps w Belgii rozpoczął się drugi weekend wyścigowy serii Formuła Renault 3.5, zwanej inaczej WSbR 3.5. W pierwszych treningach najlepsze czasy osiągali Rosjanin Mikhail Aleshin z zespołu Carlin i Włoch Stefano Coletti z Comteca. Jednak sobotnie kwalifikacje zdominował kierowca rosyjski i to on, pomimo męczącego przeziębienia, zdobył Pole Position.

Rywalizacja o pola startowe była przerywana czerwoną flagą a wznowienia sprzyjały poprawianiu wyników. Ostatecznie jednak nikt nie zdołał zagrozić Aleshinowi. Drugie pole startowe wywalczył Nathanael Berthon z Draco spychając Stena Pentusa (Fortec) na drugą linię. Obok Estończyka na starcie stanął Brendon Hartley z Tech 1. Najszybszy w drugiej rundzie piątkowych testów Stefano Coletti wywalczył piąte pole startowe. Niezłe czasy mięli także Ricciardo (Tech 1) i Guerrieri (IRS) ale zostali ukarani za nieregulaminowe zachowanie podczas wstrzymywania kwalifikacji i zajęli ostatnie pola startowe.

W sobotnim wyścigu, tak samo jak w kwalifikacjach, niezrównany był Mikhail Aleshin i to on z temperaturą 38,5 st. C, wygrał wyścig. Jedynym, który był w stanie nawiązać z nim walkę był Brendon Hartley, ale jego bolid zatrzymał się nagle w połowie 16 okrążenia i już nie ruszył. W ten sposób swoją szansę zyskał Sten Pentus i chociaż jechał niezagrożony po drugie miejsce w wyścigu, na metę przybył aż 6,1s po zwycięzcy.

Dramatyczna walka rozegrała się o trzecie podium ponieważ różnica między 3 i 7 miejscem wynosiła zaledwie 2 sekundy. Ostatecznie zdobył je Stefano Coletti, który obronił się przed zajadłymi atakami Antona Nebylitskiy'ego i Alberta Costy. Antona Nebylitskiy przybył na metę szósty, tuż za Jonem Lancasterem, ale po wyścigu obaj otrzymali 10-sekundową karę, w wyniku której spadli na miejsca 9 i 10. Zdaniem sędziów Jon nie trzymał się toru i wykorzystywał to w walce z rywalami. Natomiast Anton został ukarany za kolizję z Nathanaelem Berthonem. Tym sposobem na piąte miejsce trafił Greg Mansell na Comtecu a na szóste Federico Leo z teamu Pons.