Autodrom Główna Kontakt Agencja
 
  AUTODROM : Formuła Student

O Agencji
Współpraca
Kontakt
..
Kalendarz
FAQ
 
Kwi18

Ostatnia spalinowa maszyna PWR RT

 Ostatnia spalinowa maszyna PWR RT
Projekt RT11 jest ostatnim bolidem z silnikiem spalinowym zbudowanym na Politechnice Wrocławskiej w ramach projektu Formuła Student.

Udoskonalona jednostka spalinowa wyposażona jest w innowacyjny system sterowania paliwem, który pozwala zmniejszyć w znacznym stopniu emisję NOx (związków azotu). Sprawność jednostki dopracowana na bardzo wysokim poziomie pozwala na zużycie mniejszych ilości paliwa w porównaniu z pracą jaka jest przez nią wykonywana.

Zmiany wprowadziliśmy również w układzie hamulcowym. Do zacisku nieruchomego zastosowaliśmy tarczę pływającą połączoną, z piastą pośrednio za pomocą tzw. floaterów. Takie połącznie sprawia, że tarcza podczas hamowania wykonuje niewielki ruch osiowy względem piasty, dzięki czemu jest ona w stanie dostosować się do powierzchni klocków hamulcowych. Powoduje to poprawę skuteczności hamowania, ponieważ klocki pracują całą swoją powierzchnią.

Na uwagę zasługuje również sieć czujników bezprzewodowych zbierających informację o poszczególnych częściach bolidu. Dodatkowo jesteśmy w stanie odczytywać zebrane dane w czasie rzeczywistym. Wszystko za sprawą równoległej telemetrii oraz bezprzewodowego przesyłu danych. Analiza informacji dostarczanych przez system przyśpiesza i bardzo ułatwia znalezienie optymalnych ustawień.

Samochód posiada hybrydową konstrukcję struktury nośnej dzięki połączeniu stalowej ramy wraz z monocoque z włókna węglowego, który został wykonany w technologii F1. Dokonaliśmy także optymalizacji topologicznej elementów pakietu aerodynamicznego z wykorzystaniem metody elementów skończonych w celu redukcji masy przy zachowaniu zadanej podatności.

Do konstrukcji poszczególnych części bolidu wykorzystujemy nowoczesne materiały, tytan, stopy tytanu, a także włókno węglowe, będące materiałem biodegradowalnym.

Wszystkie te działania sprawiają, że projekt ten staje się przyjazny środowisku. Naszym celem jest sprawienie, żeby branża motorsportu dostarczała niezapomnianych emocji kibicom, stawiając jednocześnie na technologie bezemisyjne.GŁÓWNA :: O AGENCJI :: WSPÓŁPRACA :: FAQ :: KALENDARZ :: KONTAKT